Derin Ven Trombozu (DVT) Neden Olur?

Derin Ven Trombozu (DVT) etki eden nedenleri 4 ana başlıkta toplayabiliriz.

1-) Immobilite: Toplardamarlardaki kan akımını yavaşlaması durumudur. Normal akan kana göre pıhtı oluşturma riski yüksek olan yavaş kan etkilidir. Hastanelerde gerçekleştirilen bazı cerrahi operasyonlar DVT riskini yükseltebilir. Uzun süre sabit bir pozisyonda duran örneği yoğun bakımda uzun süre kalan hastaların DVT riski ile karşılaşma ihtimali daha yüksektir. 12 saati aşan tren, araba ya da uçak yolculuklarının da DVT vakasında risk unsuru olduğunu söyleyebiliriz.

2-) Kanın kısa sürede pıhtılaşmasına neden olan bazı genetik hastalıkları nedenlerin arasında değerlendirebiliriz.

3-) Gebelik: Gebelikte görülen DVT, genç yaşta görülen DVT, sık tekrarlayan DVT, ailede DVT öyküsü, anormal damarlarda DVT sorunları olan hastalarda tromfoli sendromları akla gelmelidir. Erkek cinsiyeti obezite, dehidratasyon (vücudun susuz kalması) hamilelik döneminde salgılanan hormonlar, östrojen içeren doğum kontrol hapları, hormen replasman tedaviler, kanser, kalp yetmezliği gibi durumlar kanın pıhtılaşmasına ve akabinde DVT’ye neden olabilir.

4-) Toplardamarın duvar iç kısmında hasar oluşturan durumlar. Bunları madde madde değerlendirmek gerekirse;

  • Kemoterapi, radyo terapi gibi tedaviler toplar damar iç duvarına zarar verebilir ve DVT gelişme riskini arttırır.
  • Daha önceden geçirilmiş DVT olması ilerleyen dönemde DVT gelişme riskini arttırır.
  • Damar içine enjeksiyon uygulaması (hastanede serum takılırken damar içine kateter takılması), eroin gibi madde bağımlılığı durumunda damar içine madde enjeksiyonu durumlarında da damar içi hasarı sonucu pıhtı görülme riski artar.