Derin Ven Trombozu (DVT) Neden Olur?

Yazar 15 Eylül 2017Varis

Derin Ven Trombozu (DVT) etki eden nedenleri 4 ana başlıkta toplayabiliriz.

1-) Immobilite: Toplardamarlardaki kan akımını yavaşlaması durumudur. Normal akan kana göre pıhtı oluşturma riski yüksek olan yavaş kan etkilidir. Hastanelerde gerçekleştirilen bazı cerrahi operasyonlar DVT riskini yükseltebilir. Uzun süre sabit bir pozisyonda duran örneği yoğun bakımda uzun süre kalan hastaların DVT riski ile karşılaşma ihtimali daha yüksektir. 12 saati aşan tren, araba ya da uçak yolculuklarının da DVT vakasında risk unsuru olduğunu söyleyebiliriz.

2-) Kanın kısa sürede pıhtılaşmasın a neden olan bazı genetik hastalıkları nedenlerin arasında değerlendirebiliriz.

3-) Gebelik: Gebelikte görülen DVT, genç yaşta görülen DVT, sık tekrarlayan DVT, ailede DVT öyküsü, anormal damarlarda DVT sorunları olan hastalarda tromfoli sendromları akla gelmelidir. Erkek cinsiyeti obesite, dehidratasyon (vücudun susuz kalması) hamilelik döneminde salgılanan hormonlar, östrojen içeren doğum kontrol hapları, hormen replasman tedaviler, kanser, kalp yetmezliği gibi durumlar kanın pıhtılaşmasına ve akabinde DVT’ye neden olabilir.

4-) Toplardamarın duvar iç kısmında hasar oluşturan durumlar. Bunları madde madde değerlendirmek gerekirse;

  • Kemoterapi, radyo terapi gibi tedaviler toplar damar iç duvarına zarar verebilir ve DVT gelişme riskini arttırır.
  • Daha önceden geçirilmiş DVT olması ilerleyen dönemde DVT gelişme riskini arttırır.
  • Damar içine enjeksiyon uygulaması (hastanede serum takılırken damar içine kateter takılması), eroin gibi madde bağımlılığı durumunda damar içine madde enjeksiyonu durumlarında da damar içi hasarı sonucu pıhtı görülme riski artar.

Derin ven trambozunda sayısız operasyona imza atan hekimlerimiz profesyonel kadrosu ile bir telefon kadar yakınınızdadır. Haftanın 6 günü kesintisiz hizmet anlayışına sahip olan kliniğimize; mail ve telefonların yanı sıra Canlı Destek Hattı üzerinden ulaşabilirsiniz. Herkes İçin Sağlık şiarı ile kurulduğu günden bu yana yüzlerce vakaya umut olan kliniğimize 7/24 ulaşabilirsiniz.

 

Facebook Yorumları

MedicinArts

Hemen formu doldurun, sizi arayalım

RandevuFormu

  • SGK veya Özel Sigorta Gözetmeden
  • Tüm BaşŸvurulara Ücretsiz Muayene 
  • Ameliyatsız Modern Tedaviler

close-link