Hemanjiom Ameliyatı

Yazar 15 Eylül 2017Hemanjiom

Hemanjiom Ameliyatı kalp ve damar cerrahisi tarafından gerçekleştirilen bir ameliyat türürdür. Klasik olarak ameliyathanelerde gerçekleştirilir. Hemanjiom ameliyatı için söz konusu damarlar olduğu için oldukça risk barındıran bir operasyondur. Bunun en önemli sebebi ise; hemanjiomu tedavi edebilmek için damarlara neşter yoluyla müdahale edilmesinden dolayı kanama oluşmasıdır. Kanamalar her tür ameliyat için risk barındırırken hemanjiom ameliyatı bu konuda ilk sırada yer almaktadır.

Operasyon Sonrası Tekrarlama Riski Çok Fazla!

Hemanjiom ameliyatları Türkiye’de ya araştırma hastanelerinde ya da Üniversite Hastanelerinde yapılabilmektedir. Buralarda gerçekleşen operasyonların tamamı incelendiğinde hastalığın operasyondan sonra tekrarladığı görülmüştür. Nüksetme durumu bazı hastalarda birkaç yıl sürerken bazı hastalarda ise ameliyattan sadece birkaç ay sonra yeniden ortaya çıkmıştır. Günümüzde kalıcı olarak bilinen ve çok sayıda kalp ve damar cerrahi uzmanı tarafından önerilen tedavi çeşidi köpük tedavisidir. Bazı hastalar için lazerden de destek alınabilir.

Ameliyat Süreci Nasıldır?

Öncelikle hemanjiom ameliyatı olabilmeniz için rahatsızlığın bulunduğu yerin ameliyat için uygun bir yerde olması gerekir. Yani ameliyat vücudunuzun her bölgesi için uygun olmayabilir. Hemanjiomun yerinin ameliyat için uygun olduğuna karar verdikten sonra süreç başlar:

  • Anestezi yoluyla hasta uyutulur.
  • Kanama riskine karşın birkaç ünite kan ameliyat sırasında hazır bulundurulur.
  • Neşter ile damar beni bulunduğu yerden kazınır ya da kesilerek alınır.
  • Daha sonrasında bölge dikiş atılarak kapatılır.

Tüm bu işlemlerin ancak belli bir yaşa kadar yapılabileceğini belirtmek gerekir. Hemanjiom Ameliyatı her yaştan hasta için uygun değildir. Üstelik çok büyük olan hemanjiom kitleleri yok edilemez. Dikiş atılmak suretiyle kapatıldığı için bazı durumlarda hemanjiomdan çok daha büyük izler kalabilir. Kanama riski çok önemli olduğu için bunu tekrar hatırlatmakta fayda vardır.

 

Facebook Yorumları

MedicinArts