Hemanjiom Neden Olur?

Yazar 15 Eylül 2017Hemanjiom

Hemanjiom Neden Olur? Rahatsızlığın neden oluştuğuna dair henüz net bir tıbbi bilgi bulunmamaktadır. En sık yeni doğan bebeklerde oluşan hemanjiomların sonradan oluşma durumları olsa da bu çok nadir görülen vakalar arasındadır. Yani hemanjiom neden olur? Öğrenip erkenden önlem alabileceğiniz, olmaması için çabalayabileceğiniz bir rahatsızlık değildir. Halk arasında damar beni ismi verilen hemanjiomlar özellikle yeni doğan bebeklerde görünen yerlerde ortaya çıktığında anne ve babaları haklı olarak büyük bir telaş sarmaktadır. Fakat yeni doğan hastalıkları arasında yer alan hemanjiom için gerekli bilgilendirme ebeveynlere yapıldığında bu telaş ortadan kalkmaktadır. Günümüz için hemanjiomların tedavisi mümkündür.

Hemanjiom Vücudun Her Yerinde Ortaya Çıkabilir!

Hemanjiom rahatsızlığı vücudun görünen ya da görünmeyen pek çok bölgesinde ortaya çıkabilir. Vücut üzerinde görünen yerler olan: el, ayak, yüz, göz, kalça, saç derisi, genital bölge, omuz, sırt vb. yerlerde olabileceği gibi görünmeyen yerler olan ağız içi, dil, damak, diş etleri ve hatta karaciğerde bile hemanjiomlara rastlamak mümkündür.

Tedavisi Mümkün!

Hemanjiom rahatsızlığı siz de ve çocuğunuzda varsa endişelenmeyi gerektirecek hiçbir durum söz konusu değildir. Çünkü tedavi mümkündür. Geçmiş yıllarda da hemanjiom için özellikle Üniversite Hastanelerinde araştırmalar yapılmakta ve tedavi için çeşitli çalışmalar yürütülmekteydi. Bu araştırmalar nezdinde geliştirilen hemanjiom ameliyatlarında neşter yoluyla damar benleri kesilerek, kazınarak alınmaktaydı. Fakat bu ameliyatlar sırasında hem ciddi kanama riskleri ortaya çıkmaktaydı hem de bazı hastalarda hemanjiomun birkaç yıl sonra hatta bazılarında birkaç ay sonra yeniden nüksettiği görülmekteydi. Günümüzde ise özel hastane ve kliniklerde artık ameliyatsız hemanjiom tedavisi kullanılmaktadır. Köpükle ya da lazerle gerçekleşen tedavi hastalığın mevcut durumuna göre seanslar sonrasında tamamen etki göstermektedir. Bazı hastalarda süreç 1 yılı geçse de hemanjiom tamamen iyileşmekte ve hastalar bu sorundan kurtulmaktadır.

 

Facebook Yorumları

MedicinArts