Hemanjiom Nerelerde Görülür?

Yazar 15 Eylül 2017Hemanjiom

Hemanjiom Nerelerde Görülür? Hemanjiom rahatsızlığı vücudun görünen bölgeleri olan: el, ayak, yüz, kalça, göz, omuz, boyun, sırt, saç derisi, kulak arkası, kulak içi vb. yerlerinde görünmekle beraber görünmeyen yerler olan ağız içi, damak, dil, diş etleri, karaciğer vb. yerlerde de görülebilmektedir. Kısacası hemanjiomların vücudun her yerinde görülme olasılığı vardır. Damar beni olduğu için vücudun damarlar yoluyla kan dolaşımının gerçekleştiği her yerde hemanjiomların oluşma ihtimali bulunmaktadır.

Hemanjiomla İlgili İlginç Bilgiler

Nadir olarak sonradan oluşan vakalar olsa da hemanjiom bir yeni doğan hastalığıdır. Ve %98 gibi bir olasılıkla en çok yeni doğan bebeklerde ortaya çıkar. Bazı hemanjiomlar ilk oluştuklarında oldukça ufaktır. Bu yüzden fark edilmeleri zaman alır. Büyüme eğilimine girdikten sonra fark edilmesi muhtemeldir. Bahsettiğimiz bu tür büyüme eğilimleri bazen o kadar şiddetlenir ki örneğin yüzde oluşan küçük bir hemanjiom zaman içinde bütün yüzü kaplayarak korkunç bir görüntü alabilir.

  • Büyüme eğilimi içine girmiş olan hemanjiom rahatsızlıklarının kendiliğinden düzelme ihtimali kesinlikle bulunmaz.
  • Klasik ameliyat yoluyla gerçekleştirilen operasyonların tümünde kanama riski had safhadadır. Bu yüzden ameliyatla hemanjiom tedavisi önerilen bir uygulama değildir.
  • Hastalığın ameliyatla yapılan tedavi sonrasında tekrarlama riski çok yüksektir. Bunun en önemli sebebi ise yüzeysel olarak neşterle damar beninin kazınması ya da kesilerek alınmasıdır.

Ameliyatsız Tedavi Önerilir!

Hemanjiom rahatsızlığı konusunda araştırmalara imza atan çok sayıda kalp ve damar cerrahi uzmanı ameliyatsız hemanjiom tedavisini önermektedir. Bu tedavinin sağlamış olduğu en büyük katkı şüphesiz ki kanama riskinin hiç olmamasıdır. Ameliyatsız uygulamalar olarak bilinmekte olan Köpük tedavisi, lazer ve radyo frekans uygulamaları ile gerçekleştirilen tedaviler sonrasında hemanjiomlar %100  iyileşme sağlamış hastalığın tekrarladığı vakalar ise hiç olmamıştır.

 

Facebook Yorumları

MedicinArts