Köpükle Hemanjiom Tedavisi

Yazar 15 Eylül 2017Hemanjiom

Köpükle Hemanjiom Tedavisi son yıllarda geliştirilen ve hemanjiom, varis vb. kalp ve damar hastalıklarının ameliyatsız tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Geçmiş yıllarda ve hala günümüzde pek çok yerde yapılmaya devam edilen hemanjiom ameliyatları hastalar için ciddi riskler barındırmaktadır. Bu yüzden artık hastaların tercihi rahatsızlığın durumuna göre uzun süren ancak kesin tedavi sağlayan ameliyatsız hemanjiom tedavisidir. Bahsi geçen köpük uygulaması da kullanılan ameliyatsız uygulamalardan sadece bir tanesidir.

Nasıl Yapılır?

Köpükle Hemanjiom Tedavisi Türkiye’de çok bilinen ve yaygın bir tedavi değildir. Yalnızca belli merkezlerde ve belli kurumlarda bulunmaktadır. Medicalart Tedavi Merkezi bunlardan bir tanesidir. Devlet hastaneleri ise hala eski usul tedavi olan hemanjiom ameliyatını tercih etmektedir. Özel hastane ve klinikler köpük tedavisine yeni yeni adapte olmaya başlamışlardır. Tedavinin aşamaları şu şekildedir:

  • Köpük tedavisinde sklerozan ismi verilen ve köpüren bir madde kullanılmaktadır.
  • Bu madde özel bir kap içinde köpürtülür.
  • Daha sonra enjektör yardımıyla çekilerek oldukça ince uçlu bir iğne yardımıyla hemanjiomun olduğu bölge üzerine enjekte edilir.
  • Hemanjiom olan bölge üzerinde yayılan ilaç damar benini yavaş yavaş tahrip etmeye başlar.
  • Tahrip olan hemanjiom zaman içinde kuruyarak tamamen yok olur. Ve hemanjiomlu olan bölge normal ten rengiyle aynı renk ve aynı seviyeye döner.

Elbette Köpükle Varis Tedavisi %100 etkiye sahiptir ancak tedavi hastalığın durumuna göre zaman almaktadır. Yani tek seferde iyileşebilmek mümkün değildir. Bazı hastaların tedavisi aylar hatta yıllar sürebilmektedir. Sklerozan ilaç kullanıldığı için hastanın bünyesel durumuna göre belirlenen aralıkla ve seanslar şeklinde uygulanır. Genelde en az 15-20 günde bir en çok da ayda bir gibi aralıklarla olacak şekilde bir tedavi planlaması yapılır.

 

Facebook Yorumları

MedicinArts