Varis Başlangıcı Nasıl Önlenir?

Yazar 15 Eylül 2017Varis

Varis Başlangıcı Nasıl Önlenir? Varis hastalığı hala sebebi tam olarak tespit edilemeyen bir şekilde oluşan bir rahatsızlıktır. Daha doğrusu neden oluştuğu bilinmektedir. Ancak oluşumuna sebep olan problemin vücut üzerinde hangi olaydan kaynaklandığı araştırmalar sonucunda hala tespit edilememektedir. Dolayısıyla bu tespit tam olarak yapılmadan varis başlangıcı nasıl önlenir? Sorusunun cevabı ne yazık ki olumsuz olacaktır. Kadın, erkek, genç, yaşlı dinlemeden oluşan ve hayatımızı kabusa çeviren varislerin nasıl oluştuğuna bakacak olursak;

  • Ayaklarımızdan kalbe kadar giden damarların içinde bulunan kapakçıklar kanın ayaklardan kalbe doğru yani yukarı yönde pompalanmasını sağlamaktadırlar.
  • Hala sebebi netleştirilemeyen bir sebepten dolayı bu kapakçıklar işlevini yitirmekte ve kan pompalama görevini yerine getirememektedir.
  • Bu durumda pompalama işlemi ya tamamen durmakta ya da kalpten ayaklara doğru tam aksi yönde gerçekleşmektedir.

Kan ayaklara doğru hücum edince buradaki damarlarda kan birikmesi bir göllenmeye yol açmakta bu durumda damarların genişlemesini ve bacaklarınızda malum mor damarların oluşmasını yani varisleri ortaya çıkarmaktadır. Varis hastalığını doğru tanımlamak için tıbbi anlamda birçok isim kullanılmaktadır. Bunlar; Venöz yetmezlik ve Kapakçık yetmezliğidir.

Varis Başlangıcında Ortaya Çıkan Şikayetler

Varis başlangıcı önlenemediği gibi oluşmasına yakın bir süre zarfında hastalarda belli başlı şikayetler ortaya çıkar. Bu şikayetleri ifade edecek olursak;

  • Kaşıntı: Varisli damarların ortaya çıkmadan önce cilt yüzeyine yaklaştıkça kaşıntıya sebep olması durumu ortaya çıkar. Son derece sinir bozucu ve abartıldığında tahriş olarak yaraya dönüşme ihtimali bulunmaktadır.
  • Yanma: Yine aynı şekilde damarların içinde biriken bu kanlar sıcaklıklarını dışarı vererek yanma yaparlar. Bazen bu durum dayanılmaz bir hal alabilir.
  • Ağrı ve sızı Hali: Damarların genişlerken uğradıkları deformasyon ağrı oluşturmakta olup bu gün içinde sıkça tekrarlamaktadır.
  • Yorunluk Hissi: Damarların işlevini yitirmesi bacaklarınızda hareketi azalttığı için çabuk yorulacak ve oturmak isteyeceksiniz. Üstelik dinlenseniz bile ayağa kalktığınızda aynı yorgunluk ve ağrı devam edecektir.

Varis başlangıı nasıl önlenir? Diye merak etmekte olan okuyucularımız için tekrarlamakta fayda var. Oluşmasına sebep olan problemler ve bunların nedenlerinin tam olarak saptanamamış olması neden önlenemeyeceğini izah etmektedir.

 

Facebook Yorumları

MedicinArts

Hemen formu doldurun, sizi arayalım

RandevuFormu

  • SGK veya Özel Sigorta Gözetmeden
  • Tüm BaşŸvurulara Ücretsiz Muayene 
  • Ameliyatsız Modern Tedaviler

close-link