Varis Belirtileri

Yazar 15 Eylül 2017Varis

Varis Belirtileri öncesinde bu hastalığın sinsi ilerlemeyen bir hastalık olduğunu belirtmekte fayda var. Kısaca hastalığın nasıl oluştuğunu sizlerle paylaşacak olursak; varis belirtilerinin neden direk olarak ortaya çıkmış olduğunu daha açık ve net ifade etmiş olacağız. Bacaklarımızda bulunan damarların içinde yer alan ve işlevi kanın bacaklardan kalbe doğru pompalamasını sağlamak olan kapakçıkların sahip oldukları bu işlevleri yitirmeleri sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu aşamadan sonra kalbe doğru olan kan pompalaması ya tamamen durur ya da tersi yönde kalpten bacaklara doğru akmaya başlar. Burada zaman içinde birikmeye uğrayan bu kan göllenme yaparak damarların genişlemesini ve burada biriken kanın pıhtılaşmasına neden olur. Bu pıhtılaşma da zaman içinde cilt üzerinde mor renkli damarlar halinde belirir. Varis belirtileri arasında en gözle görülür ve bunun varis olduğunu size anlatacak olan bulgu bu mor renkli damarlardır.

Diğer Varis Belirtileri

Diğer Varis Belirtileri ise bu damarlar belirmeden önce oluşan başka semptomlardır. Onlar gözle görülür değil daha çok hissedilir türdendir. Bunları detaylıca inceleyecek olursak;

  • Kaşıntı varis için son derece ciddi bir belirtidir. Oluşum sebebi ise varis oluşumunda etkin rol oynayan damarların cilt üzerine çıkmadan önce buradaki deriye baskı yapmalarıdır. Bu durumda bacaklarda varislerin kısa zaman sonra belirmeye başlayacakları yerlerde hafiften başlayarak şiddetli hale dönüşen kaşıntılar ortaya çıkar.
  • Bir diğer varis belirtisi ise bacaklarda yanma hissidir. Bu yanmaya sebep olan şey ise varis oluşumuna bağlı olarak damarlarda biriken ve hareketsiz olarak kalan kandır. Sıcaklığı belirli bir süre sonra cilt üzerine vuracak ve hastanın bacaklarında bahsettiğimiz türden yanma hissiyatını oluşturacaktır.
  • Ağrılı ve sızılı durumlar ise sonraki aşamalardır. Bunlarda birer varis belirtisidir. Bunların oluşma sebebi ise kan birikmesinin damarları kasmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum bazen dayanılmaz ağrıları beraberinde getirir.

Son olarak daha çok varisler kendini göstermeye başladıktan sonra ortaya çıkan ancak bazen öncesinde de kendisini hissettiren çabuk yorulma ve ayaklarda takat kalmama hali de bir varis belirtisidir. Tüm bunlar baş gösterdikten çok kısa bir süre sonra varisler ortaya çıkar. Ve daha önce bir yakınında ya da tanıdığında böyle bir şeye şahit olmuş olan kişi bunun rahatlıkla varis olduğunu anlar.

 

Facebook Yorumları

MedicinArts