Varis Doktoru

Yazar 15 Eylül 2017Varis

Varis Doktoru kalp damar cerrahisi alanında kendini uzmanlaştırmış olan kişilerdir. Tıp dilinde kapakçık yetmezliği olarak bilinen varis hastalığı damrlarla alakalı bir rahatsızlık olup doğrudan kalp damar cerrahisinin ilgi alanına girmektedir. Varis doktoru ise bu hastalık konusunda uzman olan ve gerekli tedavi yöntemlerini gerçekleştiren kişilerdir. Bu kişilerin ihtisas alanları damar ve damar cerrahisidir. Kardiyoloji ile kalp damar cerrahisini karıştırmamak gerekir. Kardiyoloji ritim, kalp atışı vb. çok daha farklı konuları incelerken kalp damar cerrahisi ise damarlar üzerinden araştırmalar yapar.

Varis Tanısı Nasıl Konur?

Varis Tanısı Nasıl Konur? Bu işlemi yapacak olan kişi yine varis doktorudur. Öncelikle varis hastalığının oluşumu hakkında kısa bir bilgi verelim: Bacaklar ile kalp arasındaki bağlantıyı sağlayan damarların içinde bulunan ve bacaklardan kalbe doğru kan pompalamaya yarayan kapakçıklar henüz sebebi bilinmez bir şekilde işlevini yitirmekte ve pompalama işlemi aksi yönde kalpten bacaklara doğru gerçekleşmektedir. Bu yüzden damarların bazı bölgelerinde biriken kan burda göllenmeye sonrasında da pıhtılaşarak damar genişlemesine yol açmaktadır. Bu damar genişlemesi bacaklarımızda varis dediğimiz rengi morumsu olan rahatsızlığı ortaya çıkarır. Varis oluştuğu yerde çoğu zaman ağrı, sızı, kaşıntı, yanma ve beraberinde yorgunluk hissini ortaya çıkarmaktadır. Ancak bunları siz fark ettiğinizde tanıyı koymanız doğru olamayacaktır. Çünkü bu tür belirtiler başka rahatsızlıkların da belirtisi olabilir. Bu yüzden önce bir varis doktoruna görünmenizde fayda var.

Tedavi Yöntemine Varis Doktoru Karar Vermeli!

Varis doktoru tanıyı koyduktan sonra geriye tedavi olmak kalıyor. Tabi varis tedavisinin de türlü türlü yolu bulunmakta. Bunlar: Devlet hastanelerinde gerçekleştirilen klasik varis ameliyatları ve özel hastanelerde, kliniklerde uygulanmakta olan ameliyatsız varis tedavisi uygulamalarıdır. Varis doktoru öneride bulunurken en hızlı iyileşebileceğiniz, iyileşirken iş gücü kaybı yaşamayacağınız bir tedaviyi önerecektir. Bu da: Ameliyatsız varis tedavisi uygulamalarıdır. Nedir bu ameliyatsız varis tedavisi? Lazer, radyo frekans ve köpük tedavisiyle gerçekleştirilen uygulamalar dizisinden oluşmaktadır. Her yöntem farklı bir varis için uygulanır. Kılcal yani en küçük varisler için lazer yöntemi orta büyüklükteki varisler için radyo frekans ve iğnelerin girebileceği büyüklükte olan varisli damarlar için ise sklerozan maddeyle hazırlanmış köpük tedavisi uygulanmaktadır. Hiçbirinde işlem sonrası ameliyatta olduğu gibi ciddi bir sorunla karşılaşmazsınız. Tedaviden hemen sonra sadece o gün evinizde dinlenmeniz yeterli. Sonraki gün normal yaşantınza dönebilirsiniz.

 

Facebook Yorumları

MedicinArts

Hemen formu doldurun, sizi arayalım

RandevuFormu

  • SGK veya Özel Sigorta Gözetmeden
  • Tüm BaşŸvurulara Ücretsiz Muayene 
  • Ameliyatsız Modern Tedaviler

close-link