Varis Hastalığına Hangi Doktor Bakar?

Yazar 15 Eylül 2017Varis

Varis Hastalığına Hangi Doktor Bakar? Bu rahatsızlığa sahip olan çoğu hasta bu sorunun cevabını merek etmektedir. Türkiye’de hemen hemen bütün kadınlarda ortaya çıkan bir rahatsızlık olan varislerin özellikle ileri safhalarda olan türleri insanları günlük yaşantılarında büyük sıkıntılara sokarak yaşam kalitesini düşürmektedir. Ağrılı ve sızılı durumlar, kimi zaman yanma ve kaşıntılar ortaya çıktığında hastalar toplum içinde ciddi manada zor durumda kalabilmektedir. Çoğu kişi Varis Hastalığına Hangi Doktor Bakar? Cevabını bilmediği için tedavi olamamakta ve bu hastalıkla yaşamaya devam etmek zorundadır. Ancak varis hastalığı günümüz teknolojisi içinde tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Tek yapacağınız şey varislerinizi fark ettiğiniz zaman çok fazla ilerleme sürecine girmesini beklemeden bir herhangi bir hastanenin kalp damar hastalıkları polikliniğine gitmelisiniz.

Varis Hastalığının Tedavisinde Doktorun Önemi

Varis Hastalığının Tedavisinde Doktorun Önemi şu noktada ortaya çıkmaktadır: Teşhis çok önemlidir. Varis hastalığını anlamak için müneccim olmaya gerek yoktur. Ortaya çıktığı andan itibaren kendini belli eden bir hastalıktır. Ancak bunun yanında hastalığın hangi aşamada olduğu, bundan sonra nasıl seyredeceği vb. süreçleri doğru tahmin etmek gerekir. Bunun içinde alanında başarılı bir kalp damar uzmanı olmak gereklidir. Varis hastalığı neden kalp damar cerrahisini ilgilendirir? Bunun sebebi varis hastalığının oluşumda gizlidir. Varisler genişlemeye uğramış damarlardır. Kalple bağlantısı ise şu şekildedir; bacaklardan kalbe kadar uzanan damarların içinde bulunan ve kanı kalbe doğru pompalayan kapakçıkların işlevlerini yitirmesi sonucu damarda bulunan kan yukarı doğru pompalanamaz hale gelir. Ve burada birikmeye başlayan kan pıhtılaşarak damarların genişlemesine yani varis hastalığına neden olur. Buna kapakçık yetmezliği ismi de verilir.

Varis Hastalığının Tedavisi

Varis Hastalığının Tedavisi iki farklı şekilde yapılabilir. Bunlardan biri devlet hastanelerinde kullanılmakta olan klasik varis ameliyatıdır. Diğeri ise özel hastane ve kliniklerde kullanılmakta olan ameliyatsız varis tedavisi yöntemleridir. Klasik ameliyatlar kalp damar cerrahi uzmanları tarafından pek önerilen bir tedavi değildir. Çünkü herkes için ameliyatlı tedavi uygun olmayabilir. Ancak hem normal hayata hızlıca geri dönebilmeniz hem de varis ameliyatındaki bazı risklerin bulunmaması açısından bakıldığında ameliyatsız varis tedavisi çok daha uygun olacaktır.

 

Facebook Yorumları

MedicinArts