Varis Nasıl Geçer?

Yazar 15 Eylül 2017Varis

Varis Nasıl Geçer? Diye merak edenleriniz elbette vardır. Tıp dilinde Venöz olarak adlandırılan ve bir çeşit toplardamar yetmezliği olarak bilinen varislerin geçmesi için çeşitli tedaviler bulunmaktadır. Ancak varis nasıl geçer? Sorumuzun tıbbi olarak cevabını vermeden evvel bu rahatsızlığın bitkisel birtakım kürler, çeşitli ot ve doğal yağ, krem vb. ürünlerle hiçbir şekilde tedavi edilemeyeceği kanıtlanmıştır. Varislerden kurtulabilmeniz için doktora görünmeniz bir ön şart olduğu gibi varis tedavisinin de mutlaka doktor kontrolünde ilerlemesi gerekmektedir. Varis tedavisinde kullanılacak olan ilaçların tamamı doktorların tavsiyesi olan ilaçlar olmalıdır. Bunun dışında tavsiye üzerine kendiniz bir ilaç alıp kullanmayınız. Bahsettiğimiz türden bitkisel kürlerin tamamı tedavi edici değil tamamen rahatlatıcı nitelik taşır. Dolayısıyla doktorlar zaten varis tedavisi sonrasında sizlere bu tür alternatif tedaviler önerecektir.

Varis Tedavisi Çeşitleri

Doğru bir varis tedavisinin uygulanabilmesi için öncelikli olarak doğru bir tanı ve teşhisin gerçekleşmesi gerekir. Bu da bahsettiğimiz gibi doktora görünmekle mümkündür. Doktorun teşhisi sonrasında varislerinizin ne durumda olduğu, ne tür bir varis çeşidi olduğu tespit edilir. Sonrasında varis tedavisi için geliştirilen uygulamalardan hangisinin sizin için uygun olduğuna karar verilir.

Lazerle Varis Tedavisi

Lazerle varis tedavisi günümüzde sadece Türkiye’de değil bütün Dünya’da en yoğun kullanılan tedavidir. Ancak lazerle varis tedavisi Türkiye’de yalnızca özel hastane ve kliniklerin bünyesinde bulunan bir teknolojidir. Ne yazık ki devlet hastanelerinde lazerle varis tedavisi imkânı bulunmamaktadır. Varislerin tamamına kesin çözüm getiren bir teknoloji olan lazerle varis tedavisi ancak kılcal varis olarak tarif ettiğimiz küçük ve orta büyüklükteki varisler için kullanılmaktadır. Ortanın üzerinde genişlemeye uğramış damarlar için başka tedavi yöntemleri vardır. Lazerin ışınları kılcal varis oluşumlarının üzerine tutulur. Damarların içindeki kan ısınarak kurumuş olur.

Köpükle Varis Tedavisi

İğneyle varis tedavisi olarak da bilinmektedir. Varis sorununuza göre eğer size bu tedavi yöntemi önerildiyse kısaca köpükle varis tedavisi nasıl yapılır? Bilgi verelim. Köpük şeklinde hazırlanan ilaç iğne yoluyla sorunlu damarlara enjekte edilir. Enjekte edilen ilaç damarlarda tahribata yol açar. Ve bu varisli damarlar tamamen yok olur. Köpükle varis tedavisi iğnenin girebileceği büyüklükteki damarlar için kullanılan bir yöntemdir. Yani orta ve büyük varisler için endikedir.

 

Facebook Yorumları

MedicinArts