Varis Nasıl Oluşur?

Yazar 15 Eylül 2017Varis

Varis Nasıl Oluşur? Diye merak edenler için söyleyeceğimiz en genel tanım şudur: bilhassa bacaklarda deri altında bulunan toplardamar genişlemeleridir. Varis nasıl oluşur? Sorusu üzerinden daha detaylı açıklama yapmak gerekirse; bacaklarımızda bulunan damarların temel görevlerinden bir tanesi de kirli kanı temizlenmesi amacıyla kalbe doğru pompalamaktır. Yani bacaklarımızdan tam aksi yönde yukarı doğru kapaklar yardımıyla bir pompalama işleminden bahsediyoruz. Ancak vücudumuz elbette bazen sorunlarla karşılaşabilir. Kalbe doğru kan pompalayan bu kapaklar bazen işlevselliklerini yitirebilmektedirler. Böyle durumlarda ise kan pompalama işlemi tamamen ya da kısmi olarak durmaktadır. Durduğu yerde pıhtılaşan kan ise damarlarda genişlemeye uğrayarak bildiğimiz anlamda varisleri oluşturmaktadır.

Varis Çeşitleri

Varisler ebatlarına göre ve oluşum yerlerine göre farklı isimleri alabilmektedir. Genel olarak boyutlarıyla adlandırılan varislerin diğer bir ismi de venöz yetmezliktir. Varis çeşitleri ise şöyle sıralanır:

  • Büyük varisler deri üzerinden belirgin bir şekilde çıkıntılar oluştururlar. Ortalama ölçüleri ise 4 ile 15 milimetre arasında değişmektedir. Bu varisler gözle çok net bir şekilde fark edilir.
  • Orta boy olarak nitelendirilen bu varisler ise 2 ile 4 milimetre ebatlara sahip olup yeşil renktedirler. Dokunulduğunda rahatlıkla fark edilen bu varisler gözle de görülebilmektedir.
  • Kılcal varisler olarak bilinen bu tür varisler de oldukça küçüktürler. Deri üzerinde herhangi bir çıkıntı ya da yükselti oluşturmadıkları için gözle görebilmek çok zordur. Kırmızı ve mor renge sahip olan bu varisle ise sadece 1 ya da 2 milimetre büyüklüğe sahiptirler.

Varise Sebep Olan Durumlar

Vücudumuzdaki varis oluşumunun birçok nedeni vardır. Bu nedenlerin bazıları doğal bazıları ise beşeri faktörlerdir. Varis nasıl oluşur? Hakkında bize detaylı bilgiler sunan varise sebep olan durumlar aşağıdaki gibidir:

  • Hareketsiz bir yaşam şekli,
  • Yaptığımız iş dolayısıyla çeşitli sebeplerden dolayı fazla ayakta kalmak ya da çok fazla oturmak,
  • Sıcak iklimlerin yoğun olduğu bölgelerde yaşamak,
  • Aşırı derecede sigara ve alkol kullanmak,
  • Bünyemizde bulunan çeşitli karaciğer rahatsızlıkları,
  • Ailemizin genlerinden gelen kalıtsal olarak tabir ettiğimiz durumlar,
  • Gebelikten kaynaklı varis oluşumları,

Bu tür sebepler varislerin çeşitli oluşum evrelerini ifade ediyor. Bu listedeki birçok şeyden kaçındığınızda eğer ki ailenizden gelen bir varis problemi yoksa varisle karşılaşma olasılığınız çok azdır.

 

Facebook Yorumları

MedicinArts