Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Yazar 15 Eylül 2017Varis

Varis Nasıl Tedavi Edilir? Varisler özellikle kadınların korkulu rüyasıdır. Ancak bu rahatsızlık bir kalp damar rahatsızlığı olup yalnızca kadınlarda değil erkeklerde de görülebilir. Dolayısıyla varis nasıl tedavi edilir? Sorusunun cevabını en az kadınlar kadar erkekler de merak etmektedir. Varislerden kurtulmak isteyen hastaların iki önemli sebebi vardır. Bunlardan biri çirkin gözüktüğü için estetik kaygı duyan özellikle kadın hastalardır. Diğeri ise ağrı, sızı ve yanma gibi ciddi yakınmalara sebep olan varislerden kurtulmak isteyen hastalardır. Öncelikle vücudumuzda bir varis oluşumu olacaksa bu ne yazık ki engellenemeyen bir durumdur. Çünkü varis oluşumları; bacaklarımızdan kalbe doğru kan pompalama görevine sahip kapakların işlevlerini kaybetmeleri sonucu kan pompalayamamaları durumunda biriken kanın oluşturduğu damar genişlemeleridir. Venöz yanı kapakçık yetmezliği olarak da adlandırılabilinir. Bu duruma neyin sebep olduğu bilinemediği için varislerin oluşumları engellenememektedir. Fakat oluşan varislerin tedavisi mümkündür. Üstelik günümüzde bu çok basit yöntemlerle yapılmaktadır. Varis Nasıl tedavi edilir? İşte cevabı:

Varis Tedavi Yöntemleri

Varis Tedavi Yöntemleri birbirinden farklı türde ve vücudumuzun değişik yerlerinde oluşan varisler için geliştirilen uygulamaları kapsamaktadır. Klasik bir uygulama olan varis ameliyatı dışında modern teknolojinin sağlık sektörüne kazandırmış olduğu 4 farklı varis tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlar:

  • Işık enerjisinin kullanıldığı lazer tedavisi,
  • Radyo dalgalarının yok edici etkiye sahip olduğu Radyo frekans tedavisi,
  • Buharlaştırma yönteminin kullanıldığı buhar tedavisi,
  • Skleroterapi olarak bilinen ve köpüklü ilacın enjekte edilmesiyle tedavi sağlayan köpüklü varis tedavisi olmak üzere 4 tanedir.

Bu 4 uygulama varislerin cinslerine göre doktorlar tarafından önerilmektedir. Ve işlemin de mutlaka doktor tarafından yapılması gerekmektedir.

Günümüz hayat koşullarında zaman çok önemli bir hale gelmiştir. Dolayısıyla zamana kıymet veren hastalar konu sağlıkları dahi olsa her şeyin çok kısa süre içinde gerçekleşmesini tercih etmektedirler. Hal böyle olunca klasik varis ameliyatlarından ziyade hastalara yukarıda bahsettiğimiz 4 yöntem önerilmektedir. Bu yöntemlerde herhangi bir anestezik işlem uygulanmadığı için hastalar dikkatli olmak kaydıyla aynı gün hayatlarına kaldıkları yerden devam etmektedirler. Klasik varis ameliyatlarında varislerin tekrarlama olasılığı varken bu uygulamaların tamamında böyle bir risk söz konusu değildir.

 

Facebook Yorumları

MedicinArts