Varis Tedavi Çeşitleri

Yazar 15 Eylül 2017Varis

Varis Tedavi Çeşitleri hastalardaki varis probleminin durumuna göre değişim gösterir. Yani varis tedavi çeşitleri arasında klasik varis ameliyatı dışında ameliyatsız varis tedavileri de bulunmakta olup bu tedaviler kendi arasında ayrılmaktadır. Bu ayrımın en önemli sebebi varislerin bulundukları yerler, büyüklükleri, hastada yaratmış oldukları tahribat vb. durumlardır. Bu yüzden konuyu önce varis ameliyatı üzerinden daha sonra ise ameliyatsız varis tedavisi üzerinden incelemek daha faydalı ve aydınlatıcı olacaktır.

Varis Ameliyatı Hakkında Bilinmeyenler

Türkiye’de klasik varis ameliyatları her zaman devlet hastanelerinde yapılmaktadır. Henüz ameliyatsız varis tedavisi uygulamaları devlet hastanelerine gelmemiştir. Bu uygulamalar günümüzde özel hastane ve kliniklerde yapılabilmektedir. Klasik varis ameliyatında;

 • Mutlaka profesyonel ameliyathane ortamı gereklidir.
 • Hastalara anestezi uygulanır. Hastalar uyutularak operasyon yapılır.
 • Varislerin alınabilmesi için o bölgede çeşitli kesikler açılır. Bu kesiklerin kapanması ancak dikişle sağlanabileceği için dikiş atıldıktan sonra bölgede iz kalacaktır.
 • Ameliyattan sonra hemen taburcu olmanız söz konusu değildir. Doktorların gözlem yapabilmesi için en az 1 gün hastanede kalmanız gerekir.
 • Klasik varis ameliyatları ancak belirli bir yaş grubundaki insanlar için yapılabilir. Yaşlı hastalarda uygulanması mümkün değildir.
 • Hipertansiyon, şeker vb. sağlık problemleriyle karşı karşıya iseniz bu durumda işiniz daha da zor olacaktır. Bu hastalıkların tek tek incelenip kontrol altında tutulması gerektiğinden çoğu zaman hastalara bu ameliyat önerilmez.

Varis ameliyatları günümüz için artık çağ dışı bir konumdadır. Bunun yerine ameliyatsız tedaviler denenmeli ve sağlığınızı tehdit eden uygulamalardan uzak durulmalıdır.

Ameliyatsız Tedavi Hakkında Bilinmeyenler

Modern teknoloji ile geliştirilen bu yöntemler herhangi bir cerrahi müdahale olmaksızın klinik ortamında rahatlıkla uygulanabilir. Detaylandıracak olursak;

 • İşlem yapılacak bölge için yalnızca lokal anestezi uygulanır.
 • Herhangi bir kesik olmadan yapılan işlemlerde lazer, radyo frekans ve köpük tedavisi kullanılacağı için bir iz kalma durumu söz konusu olmaz.
 • Genç, yaşlı farketmeksizin herkese rahatlıkla uygulanabilir.
 • Operasyon tamamlandıktan hemen sonra kendinizi fazla zorlamamak kaydıyla işinize dönebilirsiniz. Ancak bizim tavsiyemiz en azından operasyonun yapıldığı gün evinizde istirahat etmeniz olacaktır.
 • Yukarıda bahsetmiş olduğumuz hipertansiyon, şeker vb. ek hastalıklarınız bu tedaviler için herhangi bir sorun teşkil etmez.

Modern uygulamaların alanında en uzman doktorlar tarafından yapıldığı kliniğimize gelerek varislerinizden hızlı ve kolayca kurtulabilirsiniz.

Varis Tedavisiyle ilgili göz atmak isteyeceğiniz yazılar;

Varis ve Telenjiektazik (Kılcal Damar)

Varis Tedavisinde Kullanılan Sklerozan Maddeler

Facebook Yorumları

MedicinArts