Köpük Skleroterapi Yöntemi ile Tedavi

Yazar 23 Ocak 2018Varis

Ağrılı varislerden ya da görüntüsü kötü olan örümcek damarlardan şikayetçiyseniz, köpük skleroterapi yöntemi ile tedavi sağlığınız ve yaşam kaliteniz için en iyi tedavi yöntemleri arasındadır.

Skleroterapi özellikle varisli damarları ve örümcek damarları ortadan kaldırmak için geliştirilen bir tıbbi uygulamadır. Skleroterapi tedavisinde uygulanan en temel yöntem, ince bir iğne kullanılarak damara tuz benzeri bir solüsyon enjeksiyonu yapılmasıdır. Bu sayede damarın iç yüzeyini yakarak damarın kapanması sağlanır. Bu şekilde içinden kan geçmeyen damar bir süre sonra vücut tarafından emilir. Kan akışı bu damardan yapılmadığı için, vücut doğal olarak kan akışını sağlıklı damarlar üzerinden devam ettirir.

Güvenli ve etkili olduğu kanıtlanan bu invaziv olmayan prosedür, 1930’lardan beri kullanılmaktadır. Hasta olarak, vaktinden önce prosedür hakkında bilmeniz gereken birkaç şey var:

  • 15-30 dakika içinde sonuçlanan bir tedavidir.
  • Ameliyattan daha uygundur.
  • Hastanede kalmaya gerek yoktur.
  • İyileşme süresi çok kısadır. Hastalar 1-2 gün içinde tedavinin olumlu sonuçlarını görmektedir.
  • İşlemden sonra ilk 48-72 saat içinde hangi ilaçları alıp alamayacağınızı doktorunuzla konuşmalısınız.
  • Yan etki olarak enjeksiyon yerinin yakınında hafifçe kaşıntı, morarma veya renk değişikliği yaşayabilirsiniz.

Skleroterapi iki şekilde uygulanabilir:

Ultrason Destekli Köpük Skleroterapi

Bu yaklaşım hastanın vasküler sistemini görselleştirmek ve çıkarılması için arzulanan damarları hedeflemek için ultrason görüntüleme teknolojisini kullanır. Hastanın damarları eşleştirildikten sonra bir uzman, variköz venlere köpük solüsyonu enjekte ederken hekim, şırınganın yerleşimini yönlendirmek ve doğru damarı hedeflemek için gerçek zamanlı olarak prosedürü izler.

Enjekte edilen ilaç, sklerozan olarak adlandırılır ve sorunlu damarı kapatan bir iç tepkiyi tetikler. Ultrason taramaları, tedavi için rezidüel varikoz damarlarını saptamak ve tedavi edilen tüm damarların düzgün bir şekilde kapandığını doğrulamak için kullanılır.

Görsel Skleroterapi

Görsel skleroterapi öncelikle varis gözlerinden daha küçük olan ve cildin yüzeyine daha yakın duran örümcek damarlarını tedavi etmek için tasarlanmıştır. Bu damarlar gözle görünür olduğundan, doktorunuz tedaviyi damarlarınıza uygulamak için bir ultrasona ihtiyaç duymaz. İşlem gözlenerek yapılır.

Bir köpük yerine, solüsyon tipik olarak salin bazlıdır ve doğrudan damara enjekte edilir. Bu şekilde yapılan uygulama, iç yara oluşumuna neden olacak ve böylece kan sağlıklı damarlardan yönlendirilecek.

Bu yöntemi kullanarak, istenen sonuçların elde edilmesi için iki ile beş seansın yapılması yeterlidir. Bununla birlikte, örümcek damarlarının tamamen boşaltılması toplamda üç ay ile bir yıl arasında bir süre alabilir.

İki yöntem de hızlı, ağrısız ve fiyat açısından ekonomiktir. Kliniğimizle irtibata geçerek, hızlı ve kolay şekilde varislerinizden kurtulabilirsiniz.

Facebook Yorumları

MedicinArts