Skleroterapi Cerrahi Bir İşlem midir?

Yazar 31 Ocak 2018Varis

Skleroterapi cerrahi bir işlem olmamakla birlikte bu işlem için anestezi de gerekmez. Sadece bir enjeksiyon ile damarların hatalı biçimlenmesine neden olan toplar damar genişlemelerini tedavi etmek için kullanılır.

Skleroterapide, sklerozan adı verilen, doğrudan damar veya lenf damarına enjekte edilen tahriş edici bir çözelti kullanılır. Bu işlem esnasında şişen damar kan veya lenfatik sıvının akışını keser ve damar küçülür. 19. yüzyıldan beri çeşitli skleroterapi biçimleri vardır ancak son on yılda teknikler gelişmiş ve iyileşme süresi kısalmıştır.

Skleroterapi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Skleroterapi varisli damarların tedavisinde kullanılır. Variköz damar, kronik venöz yetmezlik olarak da bilinir.

Varisli damarlar şiştiklerinde genellikle bacaklarda şişlikler görülebilmektedir. Sonuç olarak toplardamar içindeki kapakçıklar bozulduğu için damar içinde kan göllenir ve damar şişerek varis pakelerini oluşturur. Bacağınızda damarların belirginleştiğini ve farklılaştığını görebilirsiniz. Variköz damarlar ağrı yapabilir ve daha sonra cilt sorunlarına neden olabilir.

Skleroterapi Tedavi Yöntemi Ne Zaman Düşünülür?

Skleroterapi ile Varislerinizden Kurtulabilirsiniz

Varisi olan hastalarda skleroterapi en yayın olarak kullanılan tedavi yöntemidir. Varisli damalarlarınıza tedavi uygulanıpuygulanmayacağına doktorunuzun karar vermesi gerekmektedir. Bu konuda uzman bir hekimden yardım aldığınıza emin olun.

Örümcek damarı olan insanlar skleroterapiyi düşünmelidir;

  • varis size daima ağrı oluşturacaktır
  • bacaklarınızı ağırlaşmış hissedebilirsiniz
  • bacak deriniz yamalı ve kuru görünebilir
  • damaların yakınlarında döküntüler oluşabilir

Skleroterapi hakkında diğer yazılarımız:

Köpük Skleroterapi Yöntemi ile Tedavi Yöntemi

Varis En Çok Kimlerde Görülür

 

Facebook Yorumları

MedicinArts