Skleroterapi Tedavisi Benim İçin Uygun mudur? Riskleri Nelerdir?

Yazar 5 Şubat 2018Genel

Skleroterapi Tedavisi Benim İçin Uygun mudur? Riskleri Nelerdir?

Skleroterapi tamamen güvenli bir tedavidir. Anestezi gerektirmediğinden dolayı bir operasyona göre daha az riskli bir seçenektir.

Araştırmalar gösteriyor ki skleroterapinin vakaların %75 ile %90’ında örümcek damarları etkin bir şekilde tedavi ettiğini ancak çoğunlukla çoklu tedavileri (birden fazla seans gerebilir) gerektirdiğini gösterdi. Eğer skleroterapi sizin için çalışmazsa, cerrahi de dahil olmak üzere ek tedavilere ihtiyaç duyulabilir. Bu konuda son kararı elbette uzman doktorunuz söyleyecektir.


Skleroterapi için en yaygın komplikasyonlar morarma, kızarıklık ve enjekte edilen damardaki ağrı olabilir. Daha seyrek olarak gözlenebilen, bir kişi solüsyona alerjik bir reaksiyon gösterebilir, damarda yanma ve cilt rengine dönüşme gözlemlenebilir.

Çok nadiren de olsa tedavi edilen damarda kan pıhtısı oluşabilir. Kan pıhtısı, vücudun alanlarına gidebilir ve tedavi edilmediği takdirde hayati teklike arz edebilir. Görüldüğü üzere, skleroterapi tedavisinde doğru uzman doktorun çok büyük bir rol oynadığını aklınızdan çıkarmayın.

Tedavi Sonrası Son Durum

Skleroterapi genellikle zahmetli damarları gidermek için küçük, noninvaziv bir prosedürdür. Bu tedaviden sonra genellikle insanlar yukarıda bahsettiğimiz komplikasyonları yaşamaz ve genel durumları iyidir, çünkü yan etkileri çok nadir gözlemleriz.

Skleroterapiden endişelenecek hiçbir olumsuz durum yoktur. Uzman doktorlarımızın yardımı ile doğru teşhis ve tedavi sizi en doğru sonuca ulaştıracaktır.

Skleroterapi tedavisi hakkında daha fazla bilgi sahibi ol:

Facebook Yorumları

MedicinArts