Varis En Çok Kimlerde Görülür

Yazar 19 Ocak 2018Varis

Varis sorunu çok uzun zamandır toplumlarda görülen bir sorundur. İlk olarak varis tedavisi için uygulanan cerrahi tedaviler var olduğunu dahi söylememiz mümkün. Bu tedavi şekilleri gelişerek günümüze kadar gelmiştir. Tabi ki yapılan araştırmalar ve yaşanan gelişmeler sonucunda çok daha iyi koşullarda uygulanılabilen tedaviler mevcuttur.

Varis bacaklarımızda bulunan toplardamarların düzensiz bir şekilde uzama halinde olması sonucunda kıvrılmalar oluşturarak bacakta gözle görünür hale gelmesidir. Ülkemizde de bu hastalığın görülme oranlarının oldukça yüksek olduğu bilinmektedir. Yaklaşık olarak her 5 kişinin 1 ‘inde varis bulunma ihtimali oldukça yüksektir. Özellikle fazla kilo alımı sonucunda yaşandığı görülmektedir. Ancak başka oluşum nedenleri olduğu da unutulmamalıdır. Görülme sıklığıyla ilgili olarak erkekler ve kadınlar arasında bir oranlama yapılacak olursa kadınların bu konuda çok daha önde olduğu görülecektir. Özellikle hamilelik döneminde vücutta yaşanan bütün değişimler sonucunda varisin çok daha fazla oranda gözlendiği görülmüştür. Bu kadar sıklıkla görülen bir hastalık olması sebebiyle bu konu hakkında birçok tedavi yöntemi geliştirildiğini söyleyebiliriz. Bu tedavi yöntemlerinin çeşitliliği varisin ilerleme durumlarında kullanılması sebebiyle oluşturulmuştur. Sonuç olarak varisin başlangıç aşamasını yaşayan bir hastaya cerrahi uygulama yoluyla çözüm aranması gerekmemektedir. Daha basit tedavi yöntemleriyle soruna çözüm aramak çok daha sağlıklıdır. Bu yüzden de varisin teşhis aşaması çok önemlidir. Henüz korunma ve durdurma şansı varken tanı koyulması hastanın olduğu kadar doktorunda işini kolaylaştıracaktır.

Kadınlarda varis oluşumunun daha fazla görülmesinin nedeni kadınlık hormonlarında bulunan bir maddenin varis oluşumun tetiklemesidir. Bu anlamda kadınların böyle bir durumun farkında olması varis teşhisinde daha hızlı davranmalarını olumlu anlamda etkilemektedir. Varis oluşumunu önemsiz bir sorun olarak görmeyip tedavi seçenekleri için doktor tarafından kontrol edilmek daha da ilerlemeden olması açısından oldukça önemlidir.


Ameliyatla Varis Tedavisi

Varis rahatsızlıkları, özellikle ayakta durmakta zorluk ve beraberinde estetik görünümde kusurlu bir dış görünüş vermektedir. Tüm bu zorlukların, teknolojik imkanların da yardımıyla düzeltilebilineceği unutulmamalıdır.

Damar rahatsızlıkları neticesinde oluşan varisler, daha çok uzun süreli ayakta durma yüzünden meydana gelmektedir. Varisler, diz kapağı ve ayak bileği arasındaki bölgede oluşmuşsa, görünüm açısından kadınlarda oldukça sorunlu bir süreci de beraberinde getirir.

Varislerin koyu renkli damar görünümünden ve ağrılarından rahatsız olan insanlar, lazerli varis tedavisi yaptırarak hem bu görünümden hem de varislerin ağrısından kurtulabilir. Varisler, ileri safhalardaysa bu yöntem tercih edilebilmektedir. Varisler ileri safhalarda değilse, varis çorapları, ayakları yukarı koyarak dinlenme ve ayaklara soğuk su masajı, varis tedavisi için rahatlatıcı etkiler getirebilir.

Kliniğimizde varis tedavilerinde kullanılan yöntemler şunlardır:

  • Skleroterapi (köpük) ile varis tedavisi
  • Lazer ile varis tedavisi
  • Radyo frekansı ile varis tedavisi

Facebook Yorumları

MedicinArts