Varis Hangi Yöntemlerle Tedavi Edilir?

Yazar 12 Haziran 2018Varis

Varisler; ileriki yaşlarda görülme ihtimali artan ve cinsiyete bağlı olmaksızın, vücudun özellikle bacak ve ayak bölgelerinde görülen, bir damar rahatsızlığıdır.

Daha genç yaşlarda da, görülme olasılığı bulunan bu rahatsızlık; genellikle 50 yaş ve üzeri kişilerde olmaktadır. Damar problemlerine neden olduğu gibi; estetik açıdan da hastaları rahatsız eden bir sorun olduğu bilinmektedir. Varisler; sahip oldukları dereceye göre, tedavi edilebilen ve buna göre yöntem tercihinde bulunulması gereken bir rahatsızlıktır. Sahip olunan varisler, sizdeki belirtilerine ve etkilerine göre tedavi edilmektedir. Günümüzde herhangi bir cerrahi müdahale yapılmadan varisler; lazer, radyo frekans ya da skleroterapi yöntemleriyle tedavi edilebilme şansına sahiptir.

Radyo dalgalarıyla varis tedavisi

Varis tedavi yöntemleri içerisinde; en pratik ve maliyet bakımından en uygun olanlardan biri de, radyo dalgalarıyla bölgeyi tedavi etmek. Orta ve kalın varislerde, etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda; yanak, burun gibi hassas noktalardaki kılcal damar görünümü için de kullanılabilmektedir. Herhangi bir iğne işlemi ya da bandaj, sargı kullanımı yapılmamaktadır. Varisin durumuna ve hastalığın evresine göre; seans sayısı belirlenmekle beraber, seans aralarında hasta, günlük yaşantısına geri dönebilmektedir. Herhangi bir yasaklama ya da sizi kısıtlayan bir durum söz konusu değil. Vücudunuzda bulunan damarlar için skleroterapi yapılamıyorsa, bu yöntemle de sorununuzdan kurtulabiliyorsunuz. Eğer kılcal damarlarınızdaki bu sorundan dolayı; sızı ya da ağrı probleminiz varsa, işlem sonrası bunlardan da kurtulabileceğinizi söyleyebiliriz. Kalp ve damar cerrahi uzmanları tarafından , ilgili kliniklerde yapıldığı takdirde kısa sürede bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Skleroterapi ile varis tedavisi

Skleroterapi, son dönemlerde bilinirliği artan, faydalı yöntemlerden biri. Çok kısa bir sürede, hastaların rahatsızlıklarından kurtulmalarını sağlamaktadır. Sıvı ve köpük madde kullanılarak yapılmaktadır. Bir enjektör aracılığıyla, herhangi bir cerrahi işleme gerek olmaksızın, hastalığın boyutuna göre çeşitli oranlarda köpük ya da sıvı maddeler tedavi için kullanılmaktadır. Neredeyse 10 dakika gibi kısa bir sürede son derece gözle görülür, etkili sonuçlara sebebiyet vermektedir. Uygulama esnasında; 30G ya da 33G olarak adlandırılan özel enjektör modelleri kullanılmaktadır. İnce kılcal damardan dolayı; ortaya çıkmış sorunlarda kullanımı daha makul olan bu yöntem, kalp ve damar cerrahi uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Lazer ile varis tedavisi

Lazer yöntemi; radyo dalgaları (radyo frekans) tedavi yöntemi gibi uygun ve sık kullanılan yöntemlerden biridir. En eski varis tedavisi yöntem türlerinden biri olduğunu da söyleyebiliriz. Herhangi bir cerrahi işlem ya da ağrı olmadan, kısa sürede pratik bir şekilde bu işlemi yaptırabilirsiniz. Radyo frekans yönteminde olduğu gibi, benzer yapıdaki damarlar için uygulanması uygun bir yöntemdir. Kapak yetmezliği bulunan büyük damarlar için de, kullanımı uygundur. Lazerle tedavi sonra, bölgede yeniden varis oluşumu riski de büyük oranda düşmektedir. İşlem sonrası herhangi bir iz kalmamaktadır. Hasta, lazerle yapılan müdahale sonrasında, günlük hayatına devam edebilir, hastanede kalması gerekmez. İşlem öncesine ve sırasında ultrason desteği alınarak, bölgedeki tüm sorunlu damar yapılarına bakılır ve buna göre tedavi uygulanır.

Facebook Yorumları

MedicinArts