Varis Tedavisinde Risk Faktörleri

Yazar 22 Ocak 2018Varis

Variköz damarlar büzülmüş, büyümüş damarlardır. Herhangi bir damar variköz haline gelebilir ancak en sık etkilenen damarlar bacaklarınızda ve ayaklarınızda oluşabilecek damarlardır. Dik yürümek, dik durmak ayaklardaki damarların basıncını arttıracaktır.

Variköz damarlar aynı zamanda diğer dolaşım sorunlarına da sebep olabilir. Tedavi sürecinin planlaması doktorunuz tarafından, damarları kapatmak veya damarları temizlemek ve diğer bakım önlemleri prosedürlerini içerebilir.

Varis Tedavisinde Risk Faktörleri

Aşağıdaki faktörler varis hastası olma riskinizi arttırır.

1- Yaş: Varis yaşla doğru orantılı olarak artacaktır. Yaşlanmayla birlikte damarlardaki kan dolaşımını dengelemeye yardımcı olan valfların yıpranmasına neden olacaktır. Bu aşınma valflerinin bir kısmının kan dolaşımının kalbinize akmak yerine geri akışına izin vermesine sebep olur.

2- Cinsellik: Varis kadınlarda daha yüksek oranda görülür. Hamilelik, adet öncesi veya menopoz dönemindeki hormonal değişiklikler varis olma riskinizi arttırır. Kadın hormonları damar duvarlarını rahatlatır. Hormon replasman tedavisi veya doğum kontrol hapları almak varikoz damarları riskinizi arttırabilmektedir.

3- Aile Öyküsü: Eğer aile bireylerinden biri varikoz venlere sahipse sizinde varis olma ihtimaliniz yüksek olacaktır.

4- Obezite: Aşırı kilolu olmak damarlarınıza aşırı baskı uygulayacaktır. Ayrıca aşırı kilolarınız sebebiyle varis tedavisi uygulanamayabilir. Beslenme alışkanlıklarınızı kontrol etmek ve yeniden düzenlemek doğru bir tedaviye başlamaya pozitif katkı sağlayacaktır.

5- Uzun süre ayakta kalmak veya oturuyor olmak: Doğru pozisyonda bulunmamak kan akışına engel olabilir ya da düzensiz kan akışı sağlayabilir.

Varisten Korunma

Variköz damaları tamamen engelleyecek ya da diğer bir deyişle varis olmanızı önleyecek bir yol yok. Ancak dolaşımınızı ve kas tonunuzu iyileştirmek, varikoz damarları geliştirmek riskleri minimize etmenize yardımcı olacaktır. Bunun için uygulayabileceğiniz önlemler;

  • Egzersiz
  • Kilonuzu izlemek (dengelemek)
  • Yüksek lifli, düşük tuzlu diyet yapmak
  • Yüksek topuklu ve sıkı çoraplardan kaçınmak
  • Bacaklarınızı kaldırmak (biraz uzanmak ve kan dolaşımını rahatlatmak)
  • Oturma ve sürekli ayakta kalma durumunu düzenli olarak değiştirmek


Varisle ilgili ilginizi çekebilecek yazılar;

Varis Belirtileri

Varis Nasıl Geçer

Varis ve Telenjiektazik

Facebook Yorumları

MedicinArts