Varisle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Yazar 15 Ocak 2018Varis

Varisli damarlarla ilgili doğru bilinen çok fazla yanlış bilgi bulunmaktadır. En yaygın olan 7 yanlış bilgiyi sizlerle paylaşalım:

1- Sadece yaşlı insanlarda varis gözlenir.

Yaşın varisli damarlar ile doğrudan hiçbir ilgisi yoktur. Aslında, damar hastalıklarının semptomları 20’li yaşlarınızdayken de ortaya çıkabilir ve varikoz damarları olan çoğu insan, genetik olarak bu hastalığa yatkındırlar. Yani ebeveynleriniz veya büyükanne ve büyükbabanızında varisli damarlar varsa, varise yakalanma riskiniz yüksektir.

2- Varisli damarlar yalnızca kadınları etkiler.

Erkekler çoğu zaman, ayak veya bacaklarında varis tedavisi için ihtiyaç duymazlar, ancak bu bir sorun olmadığı anlamına gelmez. Erkeklerin yaklaşık% 50’si variköz damarlardan muzdariptir ve semptomlar kadınlarda olduğu kadar etkilidir. Erkekler, dolaşım sistemlerinin sağlıklı çalıştığından daima emin olmalıdırlar.

3- Gebe kadınlar, doğum yaptıktan sonra tedaviye başlamak için beklemek zorundadır.

Hamileliğin çoğunlukla varisli damarları daha da kötüleştirdiği ve kan basıncının yükselmesine (özellikle bacaklarda) yol açabileceği doğruysa da, doktorlar belirtiler görülür görmez tedaviye başlamalarını önermektedir. Variköz damarlara ne kadar çabuk müdahale ederseniz, tedavi o kadar kısa sürede başarıyla sonuçlanacaktır.

4- Varisli damarların tedavisi sadece kozmetik bir konudur.

Variköz ve örümcek damarları genellikle, venöz hipertansiyon veya venöz yetmezlik gibi daha ciddi bir altta yatan durumun semptomlarıdır. Her ikisi de açık yaralanma ülseri, kan pıhtısı veya tedavi edilmediği takdirde bir pulmoner emboli oluşturabilir. Sadece estetikle ilgili değildir. Hızlı hareket etmek ve varislerin veya örümcek damarların tedavi edilmesi çok ciddi sorunlardan kurtulmanızı sağlayabilir.

5- Tedavi aşırı derecede pahalıdır.

Varis tedavilerinde SGK’lı hastaların tedavi ücretinin bir kısmı sigorta tarafından karşılanmaktadır. Ameliyatsız ve hızlı biçimde tedavi olanağı sağlayan, Radyo frekans, lazer ve köpük (skleroterapi) gibi yöntemler, tedavi masraflarını ciddi oranda azaltmıştır. Kliniğimizde bu teknikler başarı ile uygulanmaktadır.

6- Varisli damarların tedavisinde tek yol cerrahidir.

Örümcek ve varislerin semptomlarını düzeltmenin tek yolu cerrahi metodu değildir. Bu görüş yıllar önce doğru olmuş olsa da, damar soyma işlemi modern tıpta tamamen ortadan kaldırılmış eski bir tekniktir. Teknolojideki gelişmeler, lokal anestezi uygulamaları, lazerler ve sonic dalgaları kullanan yeni, minimal invaziv prosedürler geliştirilmiştir.

7- Bacakları üst üste atarak oturmak varislere neden olabilir.

Bu doğru bir bilgi değildir. Bacaklarınızı birbirine geçecek şekilde oturmak, kan akışını azalttığı doğrudur ancak bunun bacaklara olan etkisi çok kısa sürelidir ve ciddi bir varis problemi oluşturacak bir durum değildir.

“Varisler hakkında merak ettiğiniz bilgileri uzman doktorlarımıza sorabilirsiniz. Kliniğimizin uzman doktorları sizlere en doğru tedavi yöntemlerini aktaracaklardır.”

 

Varis Tedavisiyle ilgili göz atmak isteyeceğiniz yazılar;

Varis Nasıl Yok Edilir

Varis Nasıl Tedavi Edilir

Lazerle Varis Tedavisi

Facebook Yorumları

MedicinArts